שיחות מכירה טלפוניות – אומנם לא ספאם, אבל הטרדה שמזכה בפיצוי

13 בספטמבר 2017

חברת הוט מובייל תפצה את התובעת בסכום כולל של 18,000 ש"ח בגין שיחות מכירה טלפוניות שנעשו אליה. בית המשפט קבע כי מדובר בהטרדה ובפגיעה בפרטיות. עוולות אלו יכולות לזכות את התובע בפיצוי, גם אם שיחות מכירה טלפוניות אינן נחשבות "ספאם" לפי חוק הספאם.

כידוע, חוק הספאם (שהוא למעשה סעיף ספציפי בתוך חוק התקשורת) החריג שיחות טלפוניות שנעשות על ידי גורם אנושי. כלומר, ספאם יכול להיות אימייל, הודעת SMS, פקס או שיחת טלפון מוקלטת. אולם כאשר מדובר בנציג אנושי שמתקשר אלינו, לא מדובר בספאם.

עם זאת, ישנם סעיפים אחרים, בחוקים שונים, שניתן לתבוע פיצוי בגינם במקרה של שיחות מכירה "אנושיות".shutterstock_441899296  סעיף 30 לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב-1982 קובע כי מי שמשתמש במתקן בזק (כלומר – במכשיר טלפון) באופן שיש בו כדי לפגוע, להפחיד או להטריד, ליצור חרדה או להרגיז שלא כדין – עובר על החוק. כמו כן, חוק הגנת הפרטיות קובע בסעיף 2, כי פגיעה בפרטיות היא כל פעולה שמטרידה אדם אחר.

נציגי חברת הוט מובייל התקשרו לנתבעת פעמים רבות, והציעו לה שירותים שונים, בשיחות מכירה שיווקיות. התובעת ביקשה מספר פעמים שיחדלו להתקשר אליה, ולאחר שהמשיכו להתקשר – הגישה תביעה. גם לאחר פסק הדין הראשון המשיכו להתקשר אליה, וכך גם לאחר פסק הדין השני(!). פסק הדין השלישי ניתן אך לאחרונה, בחודש ספטמבר 2017.

תביעתה הראשונה של התובעת הסתיימה בפשרה, לפיה תשלם חברת הוט מובייל לנתבעת פיצוי בסכום של 5,500 ש"ח. בתביעה השניה ניתן פסק דין לפיו על הוט מובייל לפצות את התובעת בסכום של 5,000 ש"ח (ועוד 1,000 ש"ח הוצאות משפט). בפסק הדין השלישי זכתה התובעת בסכום נוסף של 5,500 ש"ח, עבור 4 שיחות בלבד (וגם הפעם נפסקו לטובתה 1,000 ש"ח הוצאות משפט).

בפסק הדין השלישי, מיום 5.9.17, נפסק כך: "התובעת לא נתנה הסכמתה לקבל שיחות פרסומת… ההיפך הוא הנכון, התובעת מבקשת פעם אחר פעם שלא ליצור עימה קשר ואף הביעה מחאתה בתביעות שהגישה. אינני מקבלת את עמדת הנתבעת כי מדובר בתביעה קנטרנית וטורדנית… התובעת עשתה כל שניתן על מנת להעביר מסר חד משמעי כי היא אינה מעוניינת בקבלת שיחות שיווקיות. נתתי דעתי כי התובעת [נותרה] חסרת אונים מול השיווק הבלתי פוסק אשר מהווה מטרד עבורה מצידה של הנתבעת…"

סה"כ, בשלושה הליכים משפטיים נפרדים, שילמה הנתבעת לתובעת פיצוי בסכום כולל של 18,000 ש"ח.

תק (קריות) 35599-03-17‏ ולנטינה שבצוב נ' הוט מובייל (5.9.17)