העסקה תבוטל, "בסט רהיט" תשיב ללקוחה סך של 8,600 ש"ח

21 באוקטובר 2013

בתביעה שהוגשה לבית המשפט לתביעות קטנות, טענה התובעת כי במהלך תערוכת רהיטים בגני התערוכה, היא רכשה מהנתבעת – חברת "בסט רהיט" – מערכת ישיבה לסלון. התובעת שילמה את מלוא שווי העסקה – סכום של 8,600 ש"ח באמצעות כרטיס אשראי. מיד לאחר ביצוע העסקה, עוד באותו יום, ביקשה התובעת לבטל את העסקה. נציג הנתבעת סרב לביטול העסקה, בתואנה כי יש לפנות בכתב לחברת האשראי, והציעה לתובעת להגיע למחרת היום לבחור מערכת ישיבה אחרת.

התובעת אכן הגיעה למחרת היום לחנות, אולם לא מצאה מערכת ישיבה לטעמה. התובעת ועובד הנתבעת סיכמו כי התובעת תודיע לו טלפונית מה ברצונה לעשות. התובעת ניסתה להתקשר ולהשיג את הנתבעת במהלך הימים שלאחר מכן, אולם ללא הצלחה. היא אף השאירה הודעות, ושלחה מספר פקסים, בהם ציינה במפורש כי היא מעוניינת לבטל את העסקה. כשבוע לאחר מועד העסקה המקורי, שוחחה עם נציג הנתבעת, שאמר לי כי האדם היחיד המוסמך לאשר את ביטול העסקה הינו מנהל החנות, וכי הוא נמצא בחו"ל.dreamstime_xs_16622117

התובעת פנתה אף למועצה לצרכנות. פנייתה של התובעת למועצה לצרכנות שימשה ראייה בידי בית המשפט, כי התובעת אכן ביקשה לבטל את העסקה, ולא רק לשנות את צבע מערכת הישיבה, כפי שניסתה הנתבעת לטעון.

התובעת טענה כי הנתבעת אינה רשאית לבטל את העסקה, שכן לטענת הנתבעת, תקנות ביטול עסקה אינן חלות על טובין שיוצרו במיוחד עבור הלקוח. ביהמ"ש דחה את טענת הנתבעת, וקבע כי מערכת הישיבה לא הייתה אמורה להיות מיוצרת במיוחד עבור הנתבעת, אלא הייתה קיימת במלאי, בקונטיינר של היבואן. בנוסף, קבע ביהמ"ש, "בסט רהיט" לא עמדה בהוראות החוק והתקנות המחייבות הצבת שלט ברור המפרט את מדיניות החזרת המוצרים. נפסק, כי הפיסקה בטופס הקנייה הקובעת כי אין לבטל את העסקה – אינה תקפה. יצוין, כי על פי החוק, עוסק המודיע שאין לצרכן זכות לבטל עסקה, חייב לסייג את ההודעה, באופן כזה שיהיה ברור, שהיא אינה חלה על מקרים הקבועים בחוק. משלא עשתה כך הנתבעת – אין תוקף לפיסקה בחוזה ההתקשרות, הקובעת שאין לבטל את העיסקה.

בנוסף, נפסק כי העיסקה הינה "עסקה ברוכלות" בהתאם לחוק הגנת הצרכן, שכן ההתקשרות החוזית נעשתה במקום שהוא אינו בית העסק הקבוע של הנתבעת, אלא במהלך תערוכה בגני התערוכה. במקרה כזה, עומדת לנתבעת הזכות לבטל את העיסקה תוך 14 יום מיום עשייתה.

ביהמ"ש קבע כי הנתבעת תשיב לתובעת את מלוא הסכום ששילמה, 8,600 ש"ח, וכן הוצאות משפט בסך נוסף של 300 ש"ח.

ת"ק (תל-אביב – יפו) 23476-03-13 קוממי נ' בסט רהיט בע"מ

כתיבת תגובה