תביעה קטנה נגד משטרת ישראל בשל תקיפת שנעשתה ע"י שוטרי יס"מ

27 באוקטובר 2013

פרטי התביעה

על פי כתב התביעה שהגשנו לביהמ"ש, ביום 1.7.13 הגיע התובע רכוב על אופנועו לסניף בנק הפועלים ברחוב בן יהודה בתל אביב, על מנת למשוך כסף מהכספומט. הוא ניקה את ארגז הכלים של האופנוע, וככל הנראה השליך מעט טבק על הרצפה. לפתע קפצו לעברו שלושה שוטרים, שניים לבושים מדים, ואחד לבוש אזרחי. אחד השוטרים, שאל את התובע מה הוא זרק על הרצפה, והתובע השיב בכנות – מעט טבק לגלגול. השוטר תפס בחוזקה את התובע בצלעות שמאל, ולא הירפה. השוטר שאל את התובע אם כואב לו, והוא השיב שכן. מיד כשאמר שאכן כואב לו, השוטר רק החריף את האחיזה, והכאיב אף יותר. השוטרים האחרים שהיו שם לא נקפו אצבע כדי לסייע לו.

כמפורט בתביעה, כאילו לא די היה לחבריו השוטרים ולשוטר שתפס אותו בכאב הפיזי שגרמו לתובע, הם המשיכו לקלל אותו, ואמרו לו "אני אזיין אותך", "בן זונה" ו"תסתום את הפה". התובע סימן למאבטח הבנק בזווית העין שיעזור לו, בשל חשש ממשי כי השוטרים עומדים לפגוע בו. שוטר אחר מבין השלושה שהיו שם פנה אליו, ואמר לו "מה אתה מסמן לו, יא בן זונה! אני אשפוך לך את הראש על המדרכה".
1

האירוע כולו ארך דקות ארוכות. דקות כואבות ומשפילות. חברו של התובע היה לידו, אולם בשל חשש להתעמת עם השוטרים, ובשל פחד מהם – נאלם עד אשר הסתיים האירוע. צרפנו לכתב התביעה תמונה שצולמה לאחר האירוע, וממחישה את התקיפה שעבר התובע.

לא למותר לציין, כי בכתב התביעה הדגשנו שלא היה שום סיבה לחשוד בתובע ובחברו כי הם מבצעים עבירה כלשהי. יודגש, כי השוטרים כלל לא ביצעו חיפוש בכליהם או בגופם של התובע וחברו.

טרם הגשת התביעה, פנינו למחלקה לחקירות שוטרים, וביקשנו כי יחקרו את האירוע. דרשנו כי יזמנו את חברו של התובע ואת שומר הבנק לתת עדות, וכי יידרשו לקבל לידם את מצלמות האבטחה של סניף הבנק בו התרחש כל האירוע, ואשר ככל הנראה צילמו אותו. חברו של התובע לא זומן לעדות, וככל שידוע לנו – גם השומר בכניסה לבנק לא התבקש להעיד על מה שראו עיניו. כמו כן, המחלקה לחקירות שוטרים כלל לא פנתה לבנק לקבל את צילומי מצלמות האבטחה. מח"ש הודיעה לתובע כי היא סגרה את התיק נגד השוטרים (ששמותיהם ידועים לתובע).

התובע זכה ב-10,000 ש"ח. 

כתיבת תגובה