סלקציה במועדונים: התובע לא הוכנס למועדון ויפוצה ב-4,000 ש"ח

3 בדצמבר 2013

בית המשפט לתביעות קטנות פסק פיצוי לאדם, אשר לטענתו לא הוכנס למועדון בהרצליה בשל צבע עורו. על פי כתב התביעה, התובע הגיע יחד עם שני חבריו למסיבת יום הולדת אליה הוזמן על ידי ידידה שחגגה במועדון. שני החברים עימם הגיע הורשו להיכנס, אולם הסלקטורית מנעה מהתובע להיכנס למועדון. במהלך הלילה המשיך וניסה התובע להיכנס למועדון, אך סורב כל פעם מחדש, שעה שמבלים אחרים שהגיעו למועדון הורשו להיכנס.אין כניסה

על פי האמור בכתב התביעה, סרבה הסלקטורית להכניסו באמתלה שהוא אינו בגיל המתאים, וזאת על אף שהציג לה את תעודת הקצין ואת רישיון הנהיגה שלו. הנתבעת טענה להגנתה שתי טענות עיקריות: הראשונה, שהתובע אחר, וכי כשביקש להיכנס כבר הייתה השעה לקראת חצות והמועדון היה מלא. השנייה, כי ביצעה אבחנה על בסיס גיל, ולא על בסיס צבע עורו של התובע.

זה המקום לציין כי חוק איסור הפלייה במוצרים ושירותים אוסר על הפליה מכמה עילות המנויות בו: גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטיה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי או הורות. החוק אינו אוסר על הפליה בשל גיל. במהלך השנים ניתנו כמה וכמה פסקי דין סותרים, המנסים להתמודד עם השאלה האם הרשימה בחוק (של העילות בגינן אסור להפלות) הינה רשימה פתוחה או סגורה. כלומר, האם אלו דוגמאות בלבד למקרים בהם אסור להפלות, או שאלו העילות ואין עוד. 

בפסק הדין התייחס בית המשפט באופן כללי לסלקציה במועדונים וקבע כי היא "נוגדת את עקרונות הצדק בכלל והצדק החברתי בפרט, והיא אסורה הן לפי עקרונות הצדק הטבעי והן בהתאם לחוקי יסוד וחוקים ספציפיים".

בית המשפט התייחס לעובדה שחוק איסור הפליה במוצרים ושירותים אינו אוסר על אפליה מטעמי גיל, אולם קבע כי השימוש בקריטריון הגיל על מנת להבחין מי ייכנס למועדון ומי לא, "צריך להיעשות בעדינות ובזהירות". בית המשפט נמנע מלבדוק מה היה גיל האורחים שכן הוכנסו למועדון בשעת חצות, וקבע כי על הסלקטורית היה פשוט לוודא האם התובע הוזמן על ידי בעלת השמחה, ואם כן הייתה צריכה להכניסו גם אם הגיע באיחור.

לסיכום: חשיבות פסק הדין הינה בעיקר בהתייחסות ל"שיטת הסלקציה", בלשונו של בית המשפט, וכן האמירה החשובה כי חוק איסור הפליה אומנם אינו אוסר על אבחנה מטעמי גיל, אך חרף זאת, יש להתייחס לעניין הגיל בזהירות ובתשומת לב ראויה כך שלא ייפגעו זכויות המבלים.

בית המשפט קבע כי על הנתבעים (המועדון, בעליו והסלקטורית), לפצות את התובע בסכום של 4,000 ש"ח.

ת"ק (הרצליה) 422-11-10 סוויסה נ' סנטרל יחסי ציבור ויזמות בע"מ 

 

כתיבת תגובה