איך להתכונן לדיון בתביעה קטנה

3 בנובמבר 2013

הדיון בבית המשפט לתביעות קטנות הוא לרוב דיון קצר וענייני. בדרך כלל לא נערך יותר מדיון אחד, בו התובע והנתבע יוכלו כל אחד לשטוח את טיעוניהם בקצרה, להוסיף על האמור בכתבי הטענות, ולהציג שאלות לצד השני ולעדים. רוב השופטים יאפשרו לצדדים להציג ראיות נוספות, שלא צורפו לכתב התביעה. אשר על כן, חשוב להתכונן לדיון היטב, כדי למקסם את סיכויי ההצלחה. המאמר שלהלן יציע כמה עקרונות מנחים וטיפים.

הכירו היטב את כתב ההגנה ואת כתב התביעה

ערב התביעה, או כמה ימים קודם, קראו שוב את כתב התביעה ואת כתב ההגנה. הכירו בצורה טובה את כל הטענות שפרטתם בכתב התביעה, ואת כל טענות הנגד של הצד השני. אם אתם התובעים, סמנו על כתב ההגנה (כלומר, על כתב הטענות של הצד השני), את כל המקומות שבהם הצד השני אינו דובר אמת, אינו מדייק, או אינו מציג את העובדות כהוויתן. כך יקל עליכם במהלך הדיון להתייחס לטענות הצד השני. FotoFlexer_Photo

אנו ממליצים לקרוא את כתב התביעה וכתב ההגנה לפחות פעמיים או שלוש, וכן לחזור ולקרוא אותם בבוקר הדיון.

זמנו את העדים הרלוונטיים

עדים הם "כלי" עזר חשוב מאוד להוכחת הטענות שלכם. אם אתם התובעים, קראו את כתב ההגנה של הצד השני מיד עם קבלתו, וככל שיש כאלו, הכינו רשימה של כמה עדים אשר יוכלו לתמוך בטענות שלכם, ולחזק את דבריכם. ככל שלעד יש פחות עניין אישי בתביעה שלכם – כך יותר טוב. עם זאת, אין שום מניעה לזמן לעדות בן זוג או רוב משפחה אחר, אם העד הוא רלוונטי (להרחבה, קראו את המאמר שלהלן, לגבי זימון עדים בתביעות קטנות).

דוגמאות:

  • אם נפלתם בבית המלון בו נפשתם, נסו לחשוב מי עוד היה אתכם, כדי שיוכל להעיד איך ארעה הנפילה. עד שיעיד כי החלקתם בשל פגם בשטיח, או רטיבות, יחזק מאוד את התביעה שלכם. כמו כן, חישבו על אדם שיכול להעיד על הכאב והסבל שלכם לאחר הנפילה – בן או בת זוג, שכן וכו'.
  • אם תביעה היא בשל תאונת דרכים, חשוב מאוד לנסות ולזמן לעדות מישהו שהיה נוכח במקום התאונה. כמו כן, אם יש בידיכם חוות דעת שמאי, חשוב מאוד לזמן אותו לעשות.
  • במקרה של תביעה בשל לשון הרע, זמנו לעשות את מי ששמע את אמירת לשון הרע, כדי שיוכל להעיד מה בדיוק נאמר, באיזו סיטואציה ומי עוד היה נוכח.
  • אם הנכם תובעים בשל נזק לרכוש, זמנו את מי שראה את הנתבע שגרם את הנזק, או את מי שיכול להעיד על הנזק עצמו.
  • בתביעה נגד חברת תקשורת אשר לא עמדה בהתחייבויות שלה – זמנו לעדות את הנציג עימו שוחחתם, ואשר הבטיח לכם התחייבויות שלא קוימו.

הכינו רשימת שאלות לעדים ולצד השני

לאחר שהחלטתם אילו עדים לזמן, הכינו רשימת שאלות לעדים, וכן לצד השני. ניתן לשאול כל שאלה שהיא רלוונטית, אולם קחו בחשבון כי אם לא תשאלו שאלות רלוונטיות – השופט יעצור אתכם, או יאיץ בכם לסיים את חקירת העד. לכן, שאלו את השאלות הנכונות. חקירת עדים הינה מיומנות נרכשת, והיא לב ליבה של הפרקטיקה המשפטית.

ככל שהתביעה הינה מורכבת יותר, וככל שיש קושי רב יותר להוכיח את הטענות שלכם, אנו ממליצים לשקול ולהיוועץ עם עו"ד, על מנת למקד את כיוון החקירה, ואולי אף כדי להכין רשימת שאלות בצור ברורה ומובנית.
dreamstime_xs_30404426

נסו להוכיח כי הצד השני אינו אמין

הדיון בתביעה קטנה הינו, כאמור, קצר בדרך כלל. היו מוכנים לכך, והכינו בצורה מסודרת את הטענות אותם אתם רוצים להעלות בדיון.

השאלות צריכות להיות מוכוונות כך שיוכיחו את הטענות שלכם, ויסתרו את הטענות של הצד השני. הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות לצד בהליך משפטי, הוא להוכיח שהצד השני משקר. הוכחה ברורה כזו, תערער את כל האמינות שלו בעיני בית המשפט, ותגדיל עד מאוד את הסיכויים שלכם.

לכן – חשוב מאוד לא רק לספק את הסיפור שלכם, אלא להוכיח שהסיפור של הצד השני אינו נכון, שיש בו סתירות ושהוא אינו עקבי.

התאמנו מראש על אופן הצגת הדברים

יום או יומיים לפני הדיון, בקשו מחבר או קרוב משפחה שיעזור לכם להתכונן לדיון. ערכו מעין "משחק תפקידים", שבו תעלו בעל פה ובקול רם את הטענות שלכם. תגלו שתרגול כזה, הנעשה בקול רם, הינו שונה מאוד מתרגול הנעשה בשקט, "בַּלֵב". מעבר לכך, זה יעזור לכם להתמקד ויפחית את סף הלחץ והחרדה, אשר לחלוטין טבעיים במעמד של דיון בבית המשפט.

ב ה צ ל ח ה!

 

כתיבת תגובה