נפילה ברחוב – התובעת זכתה בפיצוי של 4,000 ש"ח

6 בפברואר 2014

בית המשפט לתביעות קטנות פסק לתובעת, אישה כבת 69, פיצוי בסכום של 4,000 ש"ח, לאחר שמעדה ונחבלה ברחוב בעיר חדרה. לאחר שנפצעה, לקח אותה בעלה לבית החולים "הלל יפה". התובעת התלוננה על קשיי נשימה, כאבים בחזה, ואובחנה כמי שסובלת מחבלה בצלעותיה.

לתמיכה בעדותה, הציגה התובעת צילומים של המדרכה. מן הצילומים עולה כי בין אבני המדרכה היו הפרשי גובה, אשר גרמו לנפילתה. התובעת תיארה כי הלכה ברחוב, ובמקום שבו קיים הפער בין אבני המדרכה המשתלבות, היא מעדה, נפלה, ונפצעה בברכה. אחת השכנות עזרה לה, שטפה לה את הברך, והתובעת המשיכה בדרכה. מאחר שהכאבים לא חלפו, היא פנתה לביה"ח.
dreamstime_xs_29182517

שם, כאמור, אובחנה חבלה בצלעותיה. התובעת העידה בכנות כי לאחר הנפילה לא הייתה בטיפולים רפואיים נוספים, מלבד נטילה של משככי כאבים.

הנתבעת, עיריית חדרה, הכחישה בכתב הגנתה את עצם קיום האירוע. ואולם, בדיון עצמו העיד מנהל מחלקת אחזקת כבישים בעיריית חדרה כי "אנחנו קבלנו את התלונה מהתובעת מהמוקד העירוני, יצרנו קשר, יצאנו לשטח והיא הראתה לנו את המקום. היתה שם בעיה שהיא קיימת בכל העיר והרבה מקומות שהשורשים מרימים את המשתלבות, והמדרכה שם התרוממה. מה שקרה היתה נפילה והזדרזנו לתקן את זה…".

בית המשפט קיבל את התביעה בחלקה, ופסק לתובעת פיצוי בסך של 4,000 ש"ח. נפסק, כי על הרשות המקומית מוטלת חובת זהירות כלפי הולכי רגל. על העירייה מוטלת חובה לתקן ולטפל במפגעי בטיחות אשר בשטחה, ולהחזיק את המדרכות בצורה תקינה. בית המשפט פסק כי "עיון בתצלומים שהוצגו מטעם התובעת מלמד על מדרכה שנראית לא מטופלת. האבנים המשתלבות מהן עשויה מדרכה זו אמנם אינן שבורות ואולם במקום שבו מעדה התובעת נראה בבירור הפרש גבהים שעלול לגרום להיתקלות בו ולנפילה".

נקבע, כי המדובר במפגע שעל עיריית חדרה חלה חובה לתקנו. על העירייה לקחת בחשבון כי ברחובות פוסעים גם אנשים מבוגרים, אשר ההליכה קשה להם. העירייה צריכה לצפות את האפשרות כי אנשים מבוגרים ימעדו, ולמנוע מבעוד מועד אירועים כאלו. זאת במיוחד כאשר מדובר בבעיה ידועה כמו זו שתוארה בכתב התביעה ובעדויות – הפרשי גבהים במדרכה כתוצאה משורשי העצים.

ת"ק (חדרה) 51416-05-13 אליהו נ' הראל חברה לביטוח בע"מ

כתיבת תגובה